• OFF11 - Edizione 2019 Dal 13 al 20 Luglio

OFF11 PROGRAM

film projections and events

ARENA MINERVA

8:30 PM

OPENING
FESTIVAL

8:30 PM

IL FLAUTO MAGICO DI PIAZZA VITTORIO
Cinema & Dance Section | non competitive

Direction: Mario Tronco e Gianfranco Cabiddu
Italy, France, 2018. D. 83’
Sub. Eng.

Meet the public: the interpreter Petra Magoni

READ MORE

10:30 PM

L’UOMO CHE COMPRÒ LA LUNA
Feature Films Competition (second work)

Direction: Paolo Zucca
Italy, Albania, Argentine 2019. D. 105’
Sub. Eng.

Regional preview

READ MORE

ARENA LOGOTETA

8:30 PM

CARMEN Y LOLA

Cinema Woman Section | non competitive

Direction: Arantxa Echevarría (first work)
Spain 2018. D. 100’
Sub. ita.

READ MORE

10:30 PM

YULI

Cinema & Dance Section | non competitive

Direction: Iciar Bollain
Spain, Cuba, UK, Germany, France 2018. D. 103’
Sub. Ita.

National preview

READ MORE

Sdra/In Solarium Nettuno

11:00 PM | reply

L’UOMO CHE COMPRÒ LA LUNA
Feature Films Competition (second work)

DIRECTION: Paolo Zucca
Italy, Albania, Argentine 2019. D. 105’
Sub. Eng.

Regional preview

READ MORE

ARENA MINERVA

8:30 PM

Il GRANDE SALTO
Feature Films Competition (first work)

Direction: Giorgio Tirabassi
Italy 2019. D. 94’
Sub. Eng.

Meet the public: the director and interpreter Giorgio Tirabassi.

READ MORE

10:00 PM

FENCE
Cinema Women Section| non competitive

Direction: Lendita Zeqiraj
Albania 2018. D. 14’: 54’’
Sub. Ita.

National preview

READ MORE

10:30 PM

DELIA & SAMMY
Cinema Women Section | non competitive

Direction: Therese Cayaba
Philippine 2018. D. 89’
Sub. Ita.

National preview

READ MORE

ARENA LOGOTETA

8:30 PM

NOUS TROIS – US THREE
Cinema & Dance Section | non competitive

Direction: Jonas Baeckeland
Belgium 2019. D. 30’

National preview

READ MORE

9:00 PM

CONTRAPPOSTI
Stories from CSC – Sicily

DIRECTION: Francesca Iandiorio and Dario Fedele
Italy 2017. D. 31’
Sub. Eng.

Meet the public: the directors Francesca Iandiorio and Dario Fedele

READ MORE

9:30 PM

WEEKEND
International Short Films Competition

Direction: Mario Porfito
Italy 2018. D. 10’: 13’’
Sub. Eng.

SCOPRI IL FILM

9:40 PM

IL PIAZZISTA
International Short Films Competition

Direction: Gianluca Viti
Italy 2019. D. 11’: 52’’
Sub. Eng.

Regional preview

READ MORE

9:53 PM

COMPANION
International Short Films Competition

Direction: Ömer Dişbudak
Turkey 2018. D. 5’: 46’’

National preview

READ MORE

10:00 PM

SONO GASSMAN! VITTORIO RE DELLA COMMEDIA
International Short Films Competition

Direction: Fabrizio Corallo
Italy 2018. D. 90’
Sub. Eng.

READ MORE

Sdra/In Solarium Nettuno

11:00 PM | reply

Il GRANDE SALTO
Feature Films Competition (first work)

Direction: Giorgio Tirabassi
Italy 2019. D. 94’
Sub. Eng.

READ MORE

Saletta Siracusa 3D Reborn

6:30 PM

COMPANION
International Short Films Competition

Direction: Ömer Dişbudak
Turkey 2018. D. 5’: 46’’

National preview

READ MORE

6:40 PM

WEEKEND
International Short Films Competition

Direction: Mario Porfito
Italy 2018. D. 10’: 13’’
Sub. Eng.

READ MORE

6:50 PM

APRI LE LABBRA
International Short Films Competition

Direction: Eleonora Ivone
Italy 2018. D. 8’: 26’’
Sub. Eng.

READ MORE

7:00 PM

RIMBORSO SPESE
International Short Films Competition

Direction: Michelangelo Di Pierro
Italy 2018. D. 8’: 28’’
Sub. Eng.

READ MORE

7:10 PM

STURLING
International Short Films Competition

Direction: Rodolfo Gusmeroli
Italy 2019. D. 12’
Sub. Eng.

National preview

READ MORE

ARENA MINERVA

8:30 PM

BANGLA
Feature Films Competition (first work)

Direction: Phaim Bhuiyan
Italy 2019. D. 84’
Sub. Eng.

Meet the public: the director and interpreter Phaim Bhuiyan.

READ MORE

10:30 PM

LAS DISTANCIAS
Cinema Women Section | non competitive

Direction: Elena Trapé
Spain 2018. D. 100’
Sub. Ita.

National preview

READ MORE

ARENA LOGOTETA

8:30 PM

CRONACHE DAL CREPUSCOLO
Stories from CSC – Sicily

DIRECTION: Luca Capponi
Italy 2018. D. 18’
Sub. Eng.

Meet the public: the director Luca Capponi

READ MORE

8:50 PM

APRI LE LABBRA
International Short Films Competition

Direction: Eleonora Ivone
Italy 2018. D. 8’: 26’’
Sub. Eng.

READ MORE

9:00 PM

THE SIMPLE CARNIVAL. GO AWAY I LIKE YOU TOO MUCH
International Short Films Competition

Direction: Jeff Boller
USA 2018. D. 2’: 38’’

National preview

READ MORE

9:05 PM

CIRUZZIELLO
International Short Films Competition

Direction: Ciro D’Aniello
Italy 2018. D. 11’
Sub. Eng.

READ MORE

9:20 PM

SELFIE
International Short Films Competition

Direction: Agostino Ferrante
Italy, France 2019. D. 78’
Sub. Eng.

READ MORE

10:40 PM

24/25 IL FOTOGRAMMA IN PIU’
International Short Films Competition

Direction: Giancarlo Rolandi and Federico Pontiggia
Italy 2018. D. 50’: 11’’
Sub. Eng.

READ MORE

Sdra/In Solarium Nettuno

11:00 PM | reply

BANGLA
Feature Short Films Competition (first work)

Direction: Phaim Bhuiyan
Italy 2019. D. 84’
Sub. Eng.

READ MORE

SALETTA SIRACUSA 3D REBORN

6:30 PM

BRUISED
International Short Films Competition

Direction: Rok won Hwang, Samantha Tu
USA 2019. D. 2’: 42’’

National preview

READ MORE

6:35 PM

I AM THEREFORE YOU ARE
International Short Films Competition

Direction: Maylis De Poncins
France 2019. D. 2’: 20’’
Sub ita.

National preview

READ MORE

6:40 PM

WAY BACK
International Short Films Competition
Direction: Per Kasch
South Africa 2019. D. 3’: 18’’

National preview

READ MORE

6:45 PM

IL PIAZZISTA
International Short Films Competition

Direction: Gianluca Viti
Italy 2019. D. 11’: 52’’
Sub. Eng.

Regional preview

READ MORE

7:00 PM

THE IMAGINARY FRIENDS SHOP
International Short Films Competition

Direction: Beatrice Cecchetto, Alberto Brazzale
Italy 2019. D. 6’

READ MORE

7:10 PM

MOON ON FIRE
International Short Films Competition

Direction: Pierfrancesco Bigazzi
Italy 2018. D. 12’: 26’’
Sub. Eng.

Regional preview

READ MORE

7:25 PM

LIKE AND FOLLOW
International Short Films Competition

Direction: Tobias Schlage, Brent Forrest
Canada, Germany, Japan 2019. D. 2’: 5’’

National preview

READ MORE

ARENA MINERVA

8:30 PM

L’AMORE A DOMICILIO
Feature Films Competition (second work)

Direction: Emiliano Corapi
Italy 2019. D. 90’
Sub. Eng.

National preview

Meet the public: the interpreter Miriam Leone.

READ MORE

10:30 PM

SKATE KITCHEN
Cinema Women Section | non competitive

Direction: Crystal Moselle
USA 2019. D. 100’
Sub. Ita.

National preview

READ MORE

ARENA LOGOTETA

8:30 PM

SPECIAL THEORY OF DUET DANCING IN SPACE + TIME
Cinema & Dance Section
non competitive

DIRECTION: Craig Baurley
Usa 2019. D. 14’: 22’’

National preview

READ MORE

8:45 PM

MOON ON FIRE
International Short Films Competition

Direction: Pierfrancesco Bigazzi
Italy 2018. D. 12’: 26’’
Sub. Eng.

Regional preview

READ MORE

8:58 PM

I AM THEREFORE YOU ARE
International Short Films Competition

Direction: Maylis De Poncins
France 2019. D. 2’: 20’’
Sub ita.

National preview

READ MORE

9:00 PM

BRUISED
International Short Films Competition

Direction: Rok won Hwang, Samantha Tu
USA 2019. D. 2’: 42’’

National preview

READ MORE

9:05 PM

STURLING
International Short Films Competition

Direction: Rodolfo Gusmeroli
Italy 2019. D. 12’
Sub. Eng.

National preview

READ MORE

9:20 PM

THE KING OF PAPARAZZI – LA VERA STORIA
Interational Documentaries Competition

Direction: Giancarlo Scarchilli e Massimo Spano
Italy 2018. D. 75’
Sub. Eng.

READ MORE

10:40 PM

AT THE MATINÉE
International Documentaries Competition

Direction: Giangiacomo De Stefano
Italy, Germany, Usa 2018. D. 85’
Sub. Eng.

Regional preview

READ MORE

Sdra/In Solarium Nettuno

11:00 PM | reply

L’AMORE A DOMICILIO
Feature Films Competition (second work)

Direction: Emiliano Corapi
Italy 2019. D. 90’
Sub. Eng.

National preview

READ MORE

Saletta Siracusa 3D Reborn

6:30 PM

SONO GASSMAN! VITTORIO RE DELLA COMMEDIA
International Documentaries Competition

Direction: Fabrizio Corallo
Italy 2018. D. 90’
Sub. Eng.

READ MORE

7:50 PM

L’UOMO CHE UCCISE JAMES BOND
International Short Films Competition

Direction: Francesco Guarnori
Italy 2019. D. 9’: 10’’
Sub. Eng.

Regional preview

READ MORE

8:00 PM

CIRUZZIELLO
International Documentaries Competition

Direction: Ciro D’Aniello
Italy 2018. D. 11’
Sub. Eng.

READ MORE

8:15 PM

THE SIMPLE CARNIVAL. GO AWAY I LIKE YOU TOO MUCH
International Short Films Competition

Direction: Jeff Boller
USA 2018. D. 2’: 38’’

National preview

READ MORE

ARENA MINERVA

8:30 PM

IN VIAGGIO CON ADELE
Feature Films Competition (first work)

Direction: Alessandro Capitani
Italy 2018. D. 80’
Sub. Eng.

Meet the public: the director Alessandro Capitani

READ MORE

10:30 PM

IL CORPO DELLA SPOSA – FLESH OUT
Feature Films Competition (first work)

Direction: Michela Occhipinti
Italy 2019. D. 94’
Sub. Ita.

Regional preview

Meet the public: the director Michela Occhipinti.

READ MORE

ARENA LOGOTETA

8:30 PM

GREEN I WANT YOU BRICK
Cinema & Dance Section
non competitive

DIRECTION: Luis Esteban Aranda Rodriguez
Bolivia 2019. D. 4’: 51’’

National preview

READ MORE

8:35 PM

E’ ORA DI ARRENDERSI
Stories from CSC – Sicily

Direction: Gavril Salvato
Italy 2019. D. 42’
Sub. Eng.

Meet the public: the director Gavril Salvato

READ MORE

9:20 PM

WAY BACK
International Short Films Competition

Direction: Per Kasch
South Africa 2019. D. 3’: 18’’

National preview

READ MORE

9:25 PM

L’UOMO CHE UCCISE JAMES BOND
International Short Films Competition

Direction: Francesco Guarnori
Italy 2019. D. 9’: 10’’
Sub. Eng.

Regional preview

Meet the public: the director Francesco Guarnori

READ MORE

9:35 PM

CELLES QUI RESTENT
International Documentaries Competition

Direction: Ester Sparatore
France, Italy, Belgium 2019. D. 90’
Sub. Ita.

Meet the public: the director Ester Sparatore

READ MORE

11:10 PM

INANIMATE
Twinning OFF – BAFF

Director: Lucia Bulgheroni
Italy 2018. D. 8’: 40’

READ MORE

Sdra/In Solarium Nettuno

11:00 PM | reply

IN VIAGGIO CON ADELE
Feature Films Competition (first work)

Direction: Alessandro Capitani
Italy 2018. D. 80’
Sub. Eng.

READ MORE

Saletta Siracusa 3D Reborn

6:30 PM

SELFIE
International Documentaries Competition

Direction: Agostino Ferrante
Italy, France 2019. D. 78’
Sub. Eng.

READ MORE

7:50 PM

THE KING OF PAPARAZZI – LA VERA STORIA
International Documentaries Competition

Direction: Giancarlo Scarchilli e Massimo Spano
Italy 2018. D. 75’
Sub. Eng.

READ MORE

ARENA MINERVA

8:30 PM

PICCIRIDDA
Feature Films Competition (first work)

Direction: Paolo Licata
Italy 2019. D. 95’
Sub: Eng.

National preview

Incontra il pubblico: il regista Paolo Licata
e l’interprete
Lucia Sardo.

READ MORE

10:30 PM

DRIVE ME HOME
Feature Films Competition (first work)

Direction: Simone Catania
Italy, Germany 2018. D.100’
Sub. Eng.

National preview

Meet the public: the director Simone Catania.

READ MORE

ARENA LOGOTETA

8:30 PM

THE IMAGINARY FRIENDS SHOP
International Short Films Competition

Direction: Beatrice Cecchetto, Alberto Brazzale
Italy 2019. D. 6’

READ MORE

8:40 PM

LIKE AND FOLLOW
International Short Films Competition

Direction: Tobias Schlage, Brent Forrest
Canada, Germany, Japan 2019. D. 2’: 5’’

National preview

READ MORE

8:45 PM

RIMBORSO SPESE
International Short Films Competition

Direction: Michelangelo Di Pierro
Italy 2018. D. 8’: 28’’
Sub. Eng.

READ MORE

9:00 PM

CINECITTÀ – I MESTIERI DEL CINEMA. BERNARDO BERTOLUCCI: NO END TRAVELLING
International Documentaries Competition

Direction: Mario Sesti
Italy 2019. D. 55′
Sub. Eng.

READ MORE

10:00 PM

A PRESCINDERE- ANTONIO DE CURTIS
International Documentaries Competition

Direction: Gaetano Di Lorenzo
Italy 2019. D. 51’: 44’’
Sub. Eng.

National preview

Meet the public: the director Gaetano Di Lorenzo.

READ MORE

Sdra/In Solarium Nettuno

9:00 PM | reply

IL CORPO DELLA SPOSA – FLESH OUT
Feature Films Competition (first work)

Direction: Michela Occhipinti
Italy 2019. D. 94’
Sub. Ita.

Regional preview

READ MORE

11:00 PM | reply

PICCIRIDDA
Feature Films Competition (first work)

Direction: Paolo Licata
Italy 2019. D. 95’
Sub: Eng.

National preview

READ MORE

Saletta Siracusa 3D Reborn

6:30 PM

24/25 IL FOTOGRAMMA IN PIU’
International Documentaries Competition

Direction: Giancarlo Rolandi and Federico Pontiggia
Italia 2018. D. 50’: 11’’
Sub. Eng.

READ MORE

7:20 PM

CELLES QUI RESTENT
International Documentaries Competition

Direction: Ester Sparatore
France, Italy, Belgium 2019. D. 90’
Sub. Ita.

READ MORE

ARENA MINERVA

8:30 PM

RIDE
Feature Films Competition (first work)

Direction: Valerio Mastandrea
Italy 2018. D. 95’
Sub. Eng.

Meet the public: the director Valerio Mastandrea
and the interpreter Chiara Martegiani.

READ MORE

10:30 PM

DOMANI E’ UN ALTRO GIORNO
Out of Competition

Direction: Simone Spada
Italy 2019. D. 100’
Sub. Eng.

Meet the public: the interpreter Valerio Mastandrea
and the producer Maurizio Tedesco.

READ MORE

ARENA LOGOTETA

8:30 PM

SEMBRA MIO FIGLIO
Out of Competition Films

Direction: Costanza Quatriglio
Italy, Belgium, Croazia 2018. D.103’
Sub. Eng.

Meet the public: the director Costanza Quatriglio.

READ MORE

10:30 PM

BACKLINER
Out of Competition Films

Direction: Fabio Lovino
Italy 2018. D. 64’
Sub. Eng.

Regional preview

Meet the public: the director Fabio Lovino.

READ MORE

Sdra/In Solarium Nettuno

9:00 PM| reply

DRIVE ME HOME
Feature Films Competition (first work)

Direction: Simone Catania
Italy, Germany 2018. D.100’
Sub. Eng.

National preview

Meet the public: the director Simone Catania.

READ MORE

11:00 PM | reply

RIDE
Feature Films Competition (first work)

Direction: Valerio Mastandrea
Italy 2018. D. 95’
Sub. Eng.

READ MORE

Saletta Siracusa 3D Reborn

6:30 PM

CINECITTÀ – I MESTIERI DEL CINEMA. BERNARDO BERTOLUCCI: NO END TRAVELLING
International Documentaries Competition

Direction: Mario Sesti
Italy 2019. D. 55′
Sub. Eng.

READ MORE

7:30 PM

A PRESCINDERE- ANTONIO DE CURTIS
International Documentaries Competition

Direction: Gaetano Di Lorenzo
Italy 2019. D. 51’: 44’’
Sub. Eng.

National preview

Meet the public: the director Gaetano di Lorenzo

READ MORE

8:22 PM

AT THE MATINÉE
International Documentaries Competition

Direction: Giangiacomo De Stefano
Italy, Germany, Usa 2018. D. 85’
Sub. Eng.

Regional preview

READ MORE